All Posts By

kafkaf

Robert Potokar

By | Lajmet, Ligjeruesit

Robert Potokar është arkitekt i lindur me 1965 dhe i diplomuar në Fakultetin e Arkitekturës në Ljubljanë në vitin 1990.  Potokar drejton zyrën arkitektonike Ravnikar Potokar, të cilën e themeloi bashk me arkitektin Vojteh Ravnikar. Të dy arkitektët bashkëpunuan për shumë vite dhe bashkë-projektuan projekte të mëdha dhe morrën pjesë në konkurse të ndryshme.  Në më shumë se 40 nga konkurset ku morrën pjesë, atyre u ndanë shumë çmime, në 12 nga to si fitues të çmimit të parë. Punimet e tyre më të shquarat të realizuara përfshijnë: kompleksin komercial-rezidencial Mandrač në Koper, Biblioteka Publike e France Bevk në Nova…

Read More

Marcus Fairs – Dezeen

By | Lajmet, Ligjeruesit

Markus Fairs është një dizajner i mobilieve i cili filloi karrierën e tij të gazetarisë me shkrime për botime duke përfshirë Blueprint, The Guardian, The Independent dhe Conde Nast Traveler.  Ai publikoi ICON, revistën ndërkombëtare të arkitekturën dhe dizajnit, në vitin 2003, dhe redaktoi botimin deri në nëntor të vitit 2006. Revista u rrit me shpejtësi si një nga revistat më të rëndësishme dhe më të respektuara të dizajnit në botë, duke fituar një mori çmimeve, përfshirë Lansimi i Vititdhe Dizajneri i Vitit 2003 si dhe Revista Mujore e Vitit 2005 dhe 2006.  Vetë Marcus ka fituar çmime të shumta,…

Read More

Mapping Prishtina’s Nightscape – Puntori

By | Lajmet, Workshops

Punëtoria përbëhet nga eksplorimi i njohurive teorike dhe praktike për qytetin e Prishtinës (20/80), me fokus në temat estetike dhe hapësinore.  Çdo ditë është e ndarë në dy pjesë: përgatitja për fotosesion, me vëzhgim hapësinor, këshilla të xhirimit dhe rishikim i fotografive.  Ndërsa pjesa e dytë ka për qëllim vetë fotografimin; i cili do të përmirësojë aftësitë fotografike dhe estetike dhe do t’ju ndihmojë të formuloni një analizë të mjedisit të ndërtuar. Ne do ta ekspolorojmë Prishtinën me një pikëpamje si të një këndi lojrash, me fotosesione rreth vendeve me ndriçim artificial. Duke filluar nga qendra në zonën e daljes dhe…

Read More

Reframing the Public Realm: Mësime nga NYC – Puntori

By | Lajmet, Workshops

“Sfera publike përfshin më shumë se rrugët dhe trotuaret e qytetit. Përfshin përvojën e plotë shoqërore dhe publike për të lëvizur nëpër një qytet, nga brenda në një kafene deri te shtigjet e një parku apo buze uji, si dhe pika te ndryshme të vështrimit që ndërtojnë rrugët, trotuaret, dyqanet, fasadat dhe ndërtesat në gjithë përjetimin urban.” “Nga këndvështrimi i këmbësorëve, shkalla në të cilën ne mund të gjykojmë më së miri suksesin e dizajnit urban, elementët e ndërtesave, rrugët, trotuaret, gjelbërimi, ndriçimi dhe detaje të tjera ndihmojnë në krijimin e një përvoje intime njerëzore dhe kontribuojnë në karakterin dhe…

Read More

Jessica Bizzoni

By | Lajmet, Ligjeruesit

E lindur në vitin 1990 në Itali, Jessica është një artiste e përkushtuar për mjedisin e ndërtuar, teknologjinë dhe përdorimin e hapësirës që pasqyron sjelljet bashkëkohore të jetës së përditshme. Bizzoni diplomoi nga Design Academy of Eindhoven me instalim të artit mjedisor dhe hulumtim për dizajn hapësinor, ajo gjithashtu mbanë një Master në Fotografi nga Royal Academy of Fine Art në Antwerp.  Praktika e saj multi-disiplinore vjen nga një proces sistematik i hulumtimit, me një frymë për eksperimentimin intuitiv në form ekspresive. Jessica ka një kohë që punon në fushë kreative për studiot ndërkombëtare si Studio Zimoun (CH), The Metropolitan…

Read More

INTERSECTIONAL PUBLIC SPACE – PUNTORI

By | Lajmet, Ngjarjet, Workshops

Prishtina ofron shumë hapësira publike: Zona miqësore për këmbësorë në qendër të qytetit kufizohet me dyqane dhe kafene; lagjet e mbetura nga koha Jugosllave të rrethuara me gjelbërim, hapësira sportive e kënde të lojërave.  Megjithatë, vendbanimet e reja buzë qytetit ofrojnë një imazh tjetër.  Hapësirat publike të këtij “Qyteti Paralel” shpesh janë të ngarkuara nga trafiku i automjeteve, duke i harruar specifikat e vendit apo nevojat e banorëve dhe duke u mbështetur në monofunksionalizëm. Ambienti i ndërtuar përcakton se kush jemi? dhe ne (si arkitektë) mbajmë një përgjegjësi në promovimin e barazisë sociale.  Ne gjatë punëtorisë kemi për qëllim që…

Read More

Dean Lah

By | Lajmet, Ligjeruesit, Ngjarjet

Dean Lah, lindur në vitin 1971 në Maribor të Sllovenisë dhe diplomoi në Fakultetin e Arkitekturës në Lubjanë në vitin 1998. Në të njëjtin vit ai themeloi zyrën arkitektonike Enota ku punon si arkitekt dhe partner që nga ajo kohë. Për punën e tij në Enota ai mori shumë çmime për arkitekturë, puna e tij është paraqitur në ekspozita të shumta dhe botime profesionale botërore. Dean ligjeroi në shumë shkolla të arkitekturës, konferenca dhe simpoziume në Slloveni dhe jashtë vendit.  Që nga viti 2016, është pjesë e stafit në Departamentin e Arkitekturës në Universitetin e Mariborit.  Me synimin për të…

Read More

Jeffrey Shumaker

By | Lajmet, Ligjeruesit, Ngjarjet

Jeffrey Shumaker, AICP, Assoc. AIA, ka punuar në kryqëzimin e arkitekturës dhe planifikimit të qytetit për më shumë se njëzet vjet, si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat, me një fokus të veçantë në hartimin dhe programimin e hapësirës publike.  Së fundi, Jeffrey shërbeu si Drejtor i Planifikimit Urban dhe Dizajn për KPF, një kompani globale për arkitekturë dhe planifikim me bazë në NYC, ku realizoi projekte në Kinë, Australi, Evropë dhe Amerikë.  Para kësaj, Jeffrey shërbeu si udhëheqës i Planifikimit Urban në NYC, ju bashkua Departamentit të Planifikimit të Qytetit (DCP) në vitin 2007 nën komisioneren Amanda…

Read More

Celine Baumann

By | Lajmet, Ligjeruesit, Ngjarjet

Céline Baumann është arkitekte e peizazhit me bazë në Zvicër.  Ajo ka studiuar në Akademie van Bouwkunst në Amsterdam dhe Ecole du Paysage de Versailles, ku përfundoi studimet master në arkitekturën e peizazhit në vitin 2010. Céline ka bashkëpunuar me zyra të ndryshme përfshirInside-Outside / Petra Blaisse në Amsterdam, atelier le balto dhe Topotek 1 në Berlin para se ta hap studion e saj në Basel. Vitet e kaluara ka punuar në kontekste të ndryshme, duke reflektuar interesin e saj personal në shkëmbime ndërkombëtare dhe ndër-kulturore të mjedisit.  Céline synon që përmes një këndvështrimi ndërsektorial të krijoj hapësira dinamike, të…

Read More

Ftesë për KAF 2019 vullnetarë

By | Lajmet

Fondacioni Kosovar i Arkitekturës fton studentët dhe entuziastët e arkitekturës nga Kosova dhe jashtë saj për të kontribuar në organizimin e Festivalit të Arkitekturës në Kosovë që do mbahet nga 1 Korrik deri me 30 Shtator 2019. Kandidatët potencial duhet të janë në dispozicion së paku 7 ditë nga data 29 Qërshori deri me 8 Korriku. Gjithë të interesuarit duhet dërguar një CV të shkurtër së bashku me kontaktet e tyre deri me datën 12 Qërshor në events.kaf@gmail.com

Read More